ДРІМАЙЛІВСЬКА сільська рада
Історія і сьогодення

Головна / Районна влада / Сільради / ДРІМАЙЛІВСЬКА сільська рада

Історико-соціальна довідка с.Дрімайлівка

Поліське село Дрімайлівка розташоване у двох кілометрах від однойменної залізничної станції і у 22 кілометрах від районного центру.
Перша згадка про село відноситься до 1666 року, коли проходив перепис населення. У Дрімайлівці тоді було 24 селянські і 20 козацьких дворів.
А звідки назва? Село утворилося серед дрімучих лісів, А ще стверджували, що прізвище першого поселенця було Дрімай ловець чи Дремайлов.
У 1762 році село подароване І.М. Скоропадському. Була у ньому деревв”яна Еллінська церква, А на поштовій станції зупинявся, щоб поміняти коней, О.С.Пушкін., їдучи у південне заслання.
До 1861 року 114 селянських сімей належали поміщику Кушелеву-Безбородьку.
До 1917 року велику кількість землі мала графиня Місіна-Пушкіна. Панські землі доходили із сходу до самого села. Графині належдало 1468 десятин орної землі і 640 десятин лісних і сінокісних угідь.
Промисловість і культура дореволюційної Дрімайлівка являла собою таку картину: на селі була одна церковно-приходська і одна земська початкові школи, 5 лавок, 3 трактири з постоялими дворами, 24 вітряні млини, 3 кузні і 10 маслобоєнь. Перша школа була відкрита в 1797 році.
Перед першою світовою війною в селі Дрімайлівка жило 3340 чоловік. На вузеньких смужках землі стояли хатка повз хатку. Сім”ї були великими, але жили мирно..
Перша світова війна вимела майже все чоловіче населення. Потім -- революція. Страшними і незрозумілими для людей були 1918-1919 роки. Влада весь час змінювалася, точилися бої. Чимало вбитих лежало на околиці. Хто вони? Мало хто знав. Точилася гостра класова боротьба, загинуло багато активістів.
У 1919 році до Дрімайлівка вступили більшовики. Село у той час було центром волості, до якої входили В.Кошелівка, Вересоч і Хибалівка. Відкрилася школа, в якій викладали українською мовою. 4-річна школа утримувалась на кошти сільської общини. Плата учителям -- 10 пудів зерно хліба у місяць.
В 1929 році була розгорнута робота по ліквідації неграмотності серед дорослого населення. При школі було створено чотири групи дорослих учнів з дворічним строком навчання.
В 1930 році було відкрито лікарню із стаціонаром на 5 ліжок.
У 1928 році створено товариство по обробітку землі, яке об”єднало 14 господарств, а на його базі виник колгосп імені Леніна. Розкуркулено і виселено із села близько 10 сімей.
У тих, хто не йшов до колгоспу, бригади місцевих активістів відбирали майно, худобу, одяг, збіжжя. З'являлися, звичайно, вночі, були фізичні розправи. Так, замордували заможного селянина Юхима Кучинського.
У 1930-1932 роках завершено колективізацію в селі і створено шість колгоспів: ім.Леніна, ім.К.Маркса, ім.Шевченка, „Червоний лан”, „Нове життя”, „Червоний партизан”. Соціалістичним перетворенням на селі чинили відчайдушний опір куркулі. Часто виникали пожежі. За літо 1930 року згоріло близько 300 будівель.. У 1931 році запалала конюшня у колгоспі „Червоні партизани” і вбито конюха Юрія Муругого, який рятував коней.
У 1933 році був добрий врожай, але все вивезли. Люди їли коріння пирію, цвіт конюшини, кору дерев, полову, гнилу картоплю з минулорічних буртів. Голод. Були випадки канібалізму, тьмарився людський розум . Пухлий від голоду Хома Глоба вкинув до колодязя малу онуку Марію, щоб позбутися зайвого їдака. Дитину врятували сусіди, а от дід помер від голоду.
В 1934 році була збудована школа-семирічка на 8 класних кімнат, а також сільклуб.
Життя потроху налагоджувалось, господарство міцніло, але...
14 вересня 1941 року село було окуповане німцями. Це був страшний чорний період в історії села. За 2 роки захоплено і знищено 32 чоловіки, в тому числі 7 дітей до 15 років. Понад 100 молодих людей було вивезено в Німеччину на каторжні роботи.
В роки німецько-фашистської окупації в районі Дрімайлівка діяло партизанське з”єднання „За Батьківщину”. Загун базувався неподалік від села Будище і добряче дошкуляв німцям на залізниці. На фронтах Великої Вітчизняної війни полягло 268 дрімайлівців.
Як і скрізь, були важкі роки післявоєнної відбудови. Став на ноги тепер вже єдиний великий колгосп імені Леніна. В 1959 році побудовано теплову електростанцію на 35 кіловат, збудовано 8 корівників на 1800 голів ВРХ, 4 свинарники на 3200 голів, будинок для тваринників, пилораму, потужний млин.
З року в рік добробут колгоспників поліпшується. Люди стали краще харчуватися, одягатися. Переважна більшість сімей відбудували або побудували заново кращі житла. За період з 1946 по 1962 рік збудовано 213 будинків і 118 капітально відремонтовано.
В основному населення працює в колгоспі. На селі виникли нові професії : тракторист, комбайнер, шофер, зоотехнік.
Значні досягнення в культурному житті. В Дрімайлівці працює 8-річна школа, а в Будищі є початкова. В школах працюють 24 вчителі. При колгоспі діють двоє сезонних ясел на 70 дітей. В 1959 році школа перейшла на однозмінне навчання. В селі є лікарня з стаціонарним відділенням на 15 ліжок, ветдільниця, аптека, поштове відділення, відділення ощадбанку, бібліотека з книжковим фондом 7000 примірників. В 1966 році побудовано новий будинок культури, проектною вартістю на 78 тисяч карбованців. Населення села передплачує до 3000 примірників газет і журналів. Діє стаціонарна кіноустановка. До послуг селян перукарня і швейна майстерня, 7 магазинів.
Колгосп імені Леніна найкращих економічних показників досяг у 1970-1980 роках.
Так, за роки десятої п”ятирічки, коли головою правління був Микола Іванович Кучинський, вироблено 13840 тонн зерна, 18163 тонни картоплі, 339 тонн льоноволокна, 2573 тонни молока і 1935 тонн м”яса.
На той час 25 колгоспників мали трудові нагороди. Орденом Леніна було відзначено працю Ганни Олексіївни Мехед, майстра по вирощуванню нетелів. Орденом Трудового Червоного прапора нагороджено механізатора Івана Дмитровича Опанасенка. Кавалером цього ордена став згодом Микола Васильович Попугаєв.
У 11 п'ятирічці за колгоспні кошти побудовано дитсадок „Пролісок, реконструйовано всі магазини, зведено нову будівлю відділення зв”язку. У будинку культури працюють танцювальний, хоровий гуртки.
Великою подією стало відкриття 1 вересня 1986 року нового двоповерхового приміщення школи, в яке теж основні кошти вклав колгосп.

Сьогодні територія сіл Дрімайлівка та Будище, що входять до Дрімайлівської сільської ради, становить 7262 га. В селі проживає 873 жителі, з яких 368 людей пенсійного віку та 104 дітей.
В селі мається школа, будинок культури, 5 магазинів, відділення зв”язку, філія Ощадбанку, лікарська амбулаторія загальної практики -- сімейної медицини, швейна майстерня.
Дрімайлівське ТОВ „Сіверське”, яким до двох десятиліть керує Іван Миколайович Безпалий, міцно тримається на ногах і завжди турбується не тільки про своїх працівників, а і про школу, і про лікарську амбулаторію. Зараз у господарстві 592 голів великої рогатої худоби, з яких близько 280 корів. На 100 корів тут одержують 85 телят. Затримок із виплатою заробітної плати у товаристві немає. У господарстві посіяно 950 гектарів зернових
Окрасою і гордістю села є школа, якій в цьому році виповнюється 20 років. І 26 років директорському стажу Заслуженого працівника освіти України Любові Іванівни Безпалої. Школа не лише взірець для району зовні. Вона славиться своїми педагогічними здобутками далеко за межами області. Часто тут вітають гостей і різноманітні делегації, проводять навчання і семінари. На останньому ХІ обласному педагогічному ярмарку „Забезпечення рівного доступу до якісної освіти в умовах переходу основної школи на новий зміст, структуру та 12-річний термін навчання” заступник директора з навчально-виховної роботи Дитюк О.І. відзначена Подякою обласного управління освіти і науки України. У школі на чільному місці естетичне виховання, вивчення і впровадження в життя ідей великого українського педагога В.Сухомлинського. В школі налагоджені зв”язки з обласним дитячим фондом, за сприяння якого наші діти вже 2-й рік відпочивають в Італії. Нещодавно італійська делегація відвідала Дрімайлівську школу.
Гордістю села є і дитячий танцювальний колектив „Полісяночка”, який є неодноразовим переможцем різноманітних дитячих конкурсів та фестивалів в районі та області.
В 2002 році в селі відкрито православний храм, ще одну складову духовного життя людини. Фінансувала всі роботи колишня жителька села Третьяк Олександра Іллівна.